352629-2021 - ResultatSverige-Malmö: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyllie nya skola
Referensnummer: Pnr 6E76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av grundskola. Markarbeten upphandlas separat av beställaren men samordningsansvar för samtliga markarbeten åvilar GE.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen