352699-2016 - ResultatSverige-Södertälje: Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst, Nykvarns kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlande myndighet är Nykvarns kommun, org-nr212000-2999.Nykvarns kommun har drygt 10 000 invånare. Kommunen är geografiskt belägen ca 1,5 från Södertälje centrum. För mer information se www.nykvarn.se
Omfattning:
Denna upphandling avser utskrift som tjänst. Detta gäller skrivare, multifunktionsskrivare och kopiatorer, samt där tillhörande tjänster för Nykvarns kommuns samtliga förvaltningar. Tjänsten kommer initialt att utnyttjas av ca 600 anställda och 1 400 skolelever, men antalet användare kan komma att både minska och öka.
Nykvarns kommun uppskattar att man har ett totalt behov av att skriva ut cirka 1 120 000 sidor per år. Anbud ska lämnas för hela upphandlingen/tjänsten. En (1) leverantör kommer att antas för hela tjänsten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 48773000 Utskriftsprogram, 72514000 Drift av dataanläggning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.