352762-2016 - ResultatSverige-Vällingby: Plåtslageri
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterrenovering inom AB Stadsholmen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar att som entreprenör utföra fönsterrenovering vid planerat och löpande underhåll, allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten oavsett beloppsmässig storlek.
Avtalet omfattar fönsterrenovering. De flesta byggnader har ett högt kulturhistoriskt värde och så mycket som möjligt av befintlig panel och virke ska därför sparas. Av kulturhistoriska skäl används linoljefärg.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45261310 Plåtslageri, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421112 Montering av fönsterkarmar, 45442100 Målning, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.