352810-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklam och kommunikationstjänster
Referensnummer: KS 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun och bolaget Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB) bjuder in leverantörer att ansöka om att få lämna anbud avseende upphandling av Reklam och kommunikationstjänster.
Upphandlingen sker i två steg
Steg 1 - Ansökan om att få lämna anbud
Steg 2 - Anbudsgivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar Reklam och Kommunikationstjänster och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Upphandlingen sker i två steg:
I det första skedet (steg 1) vill Varbergs kommun ha in ansökningar om att få lämna anbud. För detta gäller dokumentet "Inbjudan" som besvaras elektroniskt i systemet.
Bland de anbudsgivare som inkommit med ansökan och som uppfyller kvalifikationskraven kommer minst tre (3) väljas ut som har det lägsta totalpriset. Dessa går vidare till steg två (2) i processen.
I steg två ska utvalda anbudsgivare lämna arbetsprover för bedömning. Arbetsproverna ska bestå av:
Ett (1) faktiskt uppdrag - kampanj genomfört för offentlig sektor
Ett (1) faktiskt uppdrag - produktion av trycksaker/sociala kanaler
OBS dokumentet "Upphandlingsdokument - steg 2" blir aktuell för utvalda anbudsgivare först i steg 2, men bifogas redan nu för att ge samtliga anbudsgivare översyn av och information om hela anbudsprocessen.
Upphandlingens värde fördelat på fyra (4) år uppskattas till ca (SEK) 4 000 000. Upplysningen kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 5 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.