Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkörningsskydd (pollare)
Referensnummer: 21/111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34928450 Pollare
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV:s har SFV för avsikt att beställa ca: 65st pollare som kan komma att fördelas på flera olika typer/modeller.
Generellt gäller för alla typer/modeller att de ska vara PAS alternativt IVA-certifierade eller inneha en motsvarande/likvärdig certifiering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34920000 Vägutrustning, 44144000 Stolpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Generellt gäller för alla typer/modeller att de ska vara PAS68- alternativt IWA14-certifierade eller inneha en motsvarande/likvärdig certifiering.