352950-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänst för områdena plast i havet och fiskeredskap 2023-2025
Referensnummer: KA 2023/000501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar följande: Stöd i projekten utifrån expertkunskap och erfarenhet inom hållbart selektivt fiske, design och egenskaper hos fiskeredskap, material som används i fiskeredskap och hur ett kommande producentansvar för fiskeredskap kan utvecklas.
Uppdrag kan också innefatta stöd i utvecklingen av nya lösningar som bidrar till ett renare och levande hav. Insatsernas längd och omfattning varierar utifrån kommunens behov. För fler detaljer se upphandlingsdokumenten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90720000 Miljöskydd, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen