Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snö- och halkbekämpning
Referensnummer: SVN 2023/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vinterväghållning omfattar plogning och halkbekämpning enligt områdeskartor. Uppdraget omfattar att i samband med snöfall och halt väglag tillhandahålla snöröjda och halkbekämpande ytor så att en god trafiksäkerhet och framkomlighet upprätthålls för såväl oskyddade trafikanter som fordonstrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Allmän platsmark kommunen OMRÅDE 1 Västra sidan
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokument.