Huvudsaklig CPV-kod 34143000 Fordon för vinterväghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar vinterväghållning i Hörnefors/Sörmjöle samt Täfteå/Sävar. Uppdraget avser plogning, halkbekämpning GC, isrivning och efterarbeten.
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda områden. Endast en leverantör/utförare antas per område.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Hörnefors & Sörmjöle
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34143000 Fordon för vinterväghållning, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens takvolym är 24 000 000 SEK för hela avtalsperioden.
Täfteå & Sävar
Del nr: 2