Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillagning och packning av Matlådor
Referensnummer: UH-2022-121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar tillagning och packning av matlådor för hemmaboende personer med bistånd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55321000 Matberedning, 55322000 Tillagning av måltider
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De personer som köper matlådor är personer som inte kan hantera matfrågan själv i hemmet, de har beviljats detta stöd av biståndshandläggare i Sundsvalls Kommun.
Antalet beställda matlådor per dag är ca 150-180 stycken.