353076-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-säkerhetspartner
Referensnummer: KS-UH/2023:34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser IT-säkerhetspartner som ska, tillsammans med kommunen, etablera en heltäckande lösning för hantering av säkerhetshändelser och incidenter för både lokal IT-infrastruktur och molnresurser, utveckla IT-säkerhetsområdet för att möta nuvarande och framtida behov med hjälp av nya tekniker och funktioner, utveckla kommunens informationssäkerhetsarbete, vara kommunen behjälplig i säkerhetsfrågor, incidenter samt utveckling och design av säkerhetslösningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 27 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att teckna avtal med en leverantör som ska, tillsammans med kommunen, etablera en heltäckande lösning för hantering av säkerhetshändelser och incidenter för både lokal IT-infrastruktur och molnresurser, utveckla IT-säkerhetsområdet för att möta nuvarande och framtida behov med hjälp av nya tekniker och funktioner, utveckla kommunens informationssäkerhetsarbete, vara kommunen behjälplig i säkerhetsfrågor, incidenter samt utveckling och design av säkerhetslösningar.