Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsleverantörer Innovationsupphandling
Referensnummer: 23/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Innovationsupphandlingen är för att underlätta för äldre personer att vara självständiga, bibehålla förmågor, minska risken för ofrivillig ensamhet, bibehålla hälsa och möjliggöra kvarboende i det egna hemmet. Helhetslösningen syftar även till att sänka trösklarna för användande av digitala lösningar och välfärdsteknik hos målgruppen äldre med teknikovana. Tjänsten ska utvecklas i samverkan med den utveckling som sker inom Nära Vård i kommunens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen