353125-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Kommunikationsnät
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationsplattform i projekt Framtidens belysning och IoT i Helsingborgs stad, etapp 1
Referensnummer: 379/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32412000 Kommunikationsnät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen och denna inbjudan till anbudsansökan omfattas av två (2) delar och avser en (1) kommunikationsplattform inom vardera delen enligt nedan:
Del 1. Bårslöv (ca 700 st noder)
och
Del 2. Påarp (ca 700 st noder)
Avsikten med en (1) kommunikationsplattform inom Del 1. Bårslöv och en (1) kommunikationsplattform inom Del 2. Påarp är bl.a. styrning av stadens, belysningsanläggning med tillhörande IoT-delar ingående i projektet Framtidens belysning och IoT inom orterna Bårslöv och Påarp.
Eventuellt kommer även del av eller hela etapp 2 inom Framtidens belysning och IoT också att ingå i denna upphandling. Hela etapp 2 uppgår till ca 4500 styrnoder.
Inom upphandlingen av kommunikationsplattformen ska det ingå leverans och installation samt SLA under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät, 32412000 Kommunikationsnät, 32412100 Telekommunikationsnät, 32413000 Integrerat nät, 32417000 Multimedianät, 34928530 Gatulyktor, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48210000 Programvara för nätverk, 48211000 Programvara för plattformskompatibilitet, 48214000 Programvara för nätverksoperativsystem, 48219000 Diverse programvara för nätverk, 48219100 Programvara för nätbrygga, 48219700 Programvara för kommunikationsserver, 48219800 Programvara för brygga, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48510000 Programvara för kommunikation, 48611000 Programvara för databas, 48614000 Datainsamlingssystem, 48731000 Programvara för filsäkerhet, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 48800000 Informationssystem och servrar, 48813100 Offentliga databaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen