35320-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Public relations
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PR- och kommunikationstjänster.
Referensnummer: 16/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att Akademiska Hus har för avsikt att teckna ramavtal en leverantör inom området PR- och kommunikationstjänster.
Leverantören ska genomföra uppdrag som består i konsulttjänster inom områdena:
— Mediestrategi,
— Strategiska budskap och redaktionell produktion,
— Kommunikationsstrategi, kommunikationsplaner och genomförande av kommunikationsaktiviteter,
— Varumärkesstrategi,
— Omvärldsanalys (samhälle, politik, trender),
— Medieträning,
— Rådgivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79341100 Reklamrådgivning, 79415200 Rådgivning avseende design, 79416100 Managementtjänster avseende public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen