Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Patientövervakning
Referensnummer: HSN/1786/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att teckna ett ramavtal gällande patientmonitoreringssystem. I dagsläget har regionen patientmonitoreringssystem av många olika fabrikat och generationer.
-
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska minst omfatta:
- Patientmonitor Stor
- Patientmonitor Mellan
- Patientmonitor Liten
- Patientmonitor Spot-Check
- Insamlingsenhet för vitalparametrar (Med display)
- Tilläggsmoduler för övriga parametrar/funktioner
- Telemetrienheter
- Central/Arbetsstation
- Visnings-/Slavskärm
- Larmsökare
- Fästen för montering
- Valbara tillbehör