35329-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Garverigatan
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun i samverkan med Uppsala Vatten och Avfall AB, upphandlar projektering av VA, kommunalgator inom aktuellt planområdet (Gaverigatan, Librobäck).
Uppdraget omfattar projekteringsledning och projektering med upprättande av förfrågningsunderlag och bygghandling för en utförandeentreprenad med generalentreprenad som upphandlingsform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen