353316-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejerivaror.
Referensnummer: UH-2016-109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att upprätta kontrakt för leveranser av mejeriprodukter till Karlshamns, Olofströms, Sölvesborgs, Bromölla kommun och SBKF:s verksamheter inom skolmåltids-, fritids-, äldreomsorg och förskoleverksamheter, eller annan verksamhet där kommunerna har måltidsservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen