Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten vid parkinvesteringar, större underhållsinsatser och övriga anläggningsarbeten, Söderort
Referensnummer: EÅV 2020/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112710 Utformning av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar om-och nybyggnad av parkanläggningar av investerings- och
Anläggningskaraktär samt större underhållsinsatser.
Staden avser att teckna avtal med maximalt två (2) leverantörer, förutsatt att det inkommer minst två (2) giltiga anbud, och avropas efter rangordning enligt tilldelningsbeslut
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45112711 Utformning av parker, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen