353547-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering och caféverksamhet till Försvarshögskolan i Stockholm
Referensnummer: UPP 9/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Volymer
FHS inköp av catering uppgår till ca 2 000 000 kr årligen. FBA köper in catering för ca 330 000 kr årligen. Kontraktsvärdet på fem år är således ca 11 650 000 kr.
Caféet har intäkter på ca 4 000 000 kr per år.
Anbudsinlämning
FHS använder det elektroniska upphandlingsverktyget TendSign (www.tendsign.com). Det är kostnadsfritt att använda systemet, hämta förfrågningsunderlaget och att lämna anbud. Anbud kan inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55330000 Kafeteriaverksamhet, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FHS inköp av catering uppgår till ca 2 000 000 kr årligen. FBA köper in catering för ca 330 000 kr årligen. Kontraktsvärdet på fem år är således ca 11 650 000 kr. Värde och volym är baserat på tidigare års statistik, observera att FHS och FBA inte garanterar några volymer. Leverantör ska tillhandahålla det faktiska värdet.
I övrigt hålls julfester och sommarfester som ibland arrangeras externt. Om cateringutbudet blir attraktivt finns det möjlighet att såväl FHS som FBA väljer att förlägga sina respektive fester i lokalerna på FHS Campus DKV och ha intern catering från leverantören.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per epost: tendsignsupport@visma.com.
Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSigns support inte har öppet dygnet runt det är därför viktigt att ta kontakt i god tid, innan sista anbudsdag, för att på så sätt garanteras teknisk support.
Anbudsgivare bör registrera användarkontot i god tid innan inlämning.
Om en Anbudsgivare inte registrerar sig på Visma TendSigns hemsida, utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt, kan FHS inte garantera att information om upphandlingen (eventuella förtydliganden samt frågor och svar) under anbudstiden samt under utvärderingsprocessen kommer Anbudsgivaren tillhanda.