Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Dagvatten utredningar
Referensnummer: 18/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att säkerställa beställarens behov under avtalsperioden vad gäller de aktuella konsulttjänsterna och att dessa tjänster utförs med hög kvalitet och på ett i övrigt kontraktsenligt sätt.
De primära syfterna med dagvattenutredningarna är dels att utgöra underlag för detaljplanearbete men även fungera som underlag för systemhandlingsprojektering. Uppdraget innebär vidare att utföra projektering av dagvattenanläggningar på kvartersmark samt modellering av dagvattenflöden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen