353566-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik för särskilt boende, boende med särskild service och korttidsboende
Referensnummer: KS/2022:55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35113000 Säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun är i behov av att upphandla trygghetsskapande teknik på särskilt boende, bostad med särskild service LSS och korttidsboende.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som ska leverera trygghetsskapande teknik som kan anpassas utifrån brukares individuella behov. I avtalet ska det ingå nödvändig teknisk hårdvara samt administrativ mjukvara för verksamhet och personal. I avtalet ska installation, driftsättning, utbildning samt support och underhåll ingå.
Upphandlingen omfattar inte utrustning till ordinarie boende som kommer att upphandlas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder leverantör (Ansökanden) att ansöka om att delta i upphandling avseende Trygghetsskapande teknik för särskilt boende, boende med särskild service och korttidsboende. Tillsammans med ansökan finns även en extern remiss som ansökanden kan svara på.
Omfattning
Behov
Beställaren har ett behov av nedanstående produkter:
Utrustning
Antal ÄO
Antal FS
Kallelselarm
250
40
Positioneringslarm
Tvåvägskommunikation
Hotellås
18
Passagelarm 3 SÄBO (ca 13 ingångar)
Smarta sensorer
20
10
Digital tillsyn annonymiserad kamera
Samt följande tilläggsprodukter:
Utomhus- noder för altan och trädgård
Gps larm
Rörelselarm
Fallarm
Sänglarm
Dörrlarm
Digital tillsyn
Porttelefon
Epilepsilarm
Inkontinenssensor
Kallelselarm med positionering, passagelarm, fallarm och digital nyckel.
Brandlarm satelitlägenhet
Integration mot brandlarm
Smarta lås/hotellås
Ovanstående volymer är ingen garanti för framtida beställningar utan syftar i detta läge till att ge en indikation om upphandlingens omfattning.