35359-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpool.
Referensnummer: 15187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser en extern bilpool för Umeå kommuns centrala verksamheter och för kommundelarna Holmsund, Hörnefors och Sävar, samt även för Umeå parkering AB (UPAB), AB Bostaden, Umeå kyrkliga samfällighet, Norrlands operan, Västerbottens museum och Region Västerbotten.
Bilpoolstjänsten ska bestå av ett bilpoolssystem (bokningssystem) och en fordonspark.
Bokning ska kunna ske via internet och eller med mobiltelefon. Bilåtkomst ska kunna ske med, mobiltelefon, med så kallat smartcard eller RFID tagg. Bilpoolen ska placeras utifrån behov och efterfrågan på olika platser, i första hand, inom Umeå kommuns tätort. Fordonsparken ska senast 1/8 2017 innehålla 50 % el-fordon och efter ytterligare ett år innehålla 75 % elfordon och senast efter 2 år innehålla 100 % elfordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34111000 Herrgårdsvagnar och bilar av sedanmodell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen