Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi.
Referensnummer: UH-2016-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar leverans av Elenergi till Vilhelmina kommun och angivet delägt dotterbolag, Vilhelmina bostäder (VIBO) AB. Totalt beräknas leveransen av Elenergi uppgå till 11 950 437 kWh/år enligt sammanställd förbrukningsvolym. Upphandlande myndighet kommer att anta en (1) anbudsgivare för uppdraget.
Upphandlingen i sin helhet framgår av förfrågningsunderlagets samtliga handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 09310000 Elektricitet, 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen