353672-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Njurpreservationsutrustning 2 st
Referensnummer: EUI 22 004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
I syfte att kunna utvärdera en ny teknologi som möjliggör rekonditionering av njurar från hjärtstopps givare till en funktion likvärdig med njurar från levande givare, vill vi använda aktuell maskin från Igelösa, som uppfyller nämnda forskningsbehov.
Stig Steens grupp har erbjudit sig att specialtillverka två prototyper av njurpreservations-utrustning, i samarbete med medicinsk teknik på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Prototypen tillverkas och erbjudes institutionen enbart i forsknings och utvecklingssyfte och kommer inte tillverkas för kommersiellt bruk, men kommer uppfylla de säkerhetskrav som EUs MDR direktiv, artikel 5.5, anger. De två maskinerna kommer endast kunna användas på Sahlgrenska av undertecknad för att visa
att den nya metoden är överförbar på människa. Om forskningsstudien uppvisar goda resultat med hjälp av prototypen finns intentioner i nästa skede att upphandla kommersiellt tillgänglig utrustning från marknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det finns idag på marknaden ingen njurpreservations-utrustning som tillåter samtidig förändring av temperatur, tryck eller volymsreglering samt oxygenering alternativt tillförsel av annan extern gas. Forskningsbehovet är vidare att kunna variera gasblandningar, temperatur, flöden och tryck, samt ta bort cytokiner och endotoxiner på ett sätt som kommersiellt tillgänglig utrustning ej erbjuder. Under studierna har ansvarig forskare haft utbyte med andra forskare inom området, såsom professor Stig Steen på Lunds universitet. Igelösa Life Science AB har utvecklat unik utrustning för rekonditionering av lungor och nu senast för hjärta. Genom kontakter med Stig Steen och bolaget Igelösa Life Science AB har institutionen tillfälligt kunnat arbeta med en maskin som konstruerats för att klara rekonditionering av njurar. Maskinen är den enda av sitt slag i världen, den har varken CE-märkning och tillverkas inte på den öppna marknaden.