353834-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Strategisk licenspartner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStrategisk licenspartner
BeskrivningUpphandlingen omfattar en strategisk licenspartner som ska bistå Socialstyrelsen med sakkunnighet inom Produktområdet. Genom ett Ramavtal med en strategisk licenspartner avser Socialstyrelsen att avropa Programvaror/ Licenser för att förnya befintligt innehav avseende prenumerationer, support och/eller underhåll samt nya behov för att byta ut, komplettera eller konsolidera nuvarande lösning. Ramavtalet innefattar även strategisk rådgivning av nya behov som krävs för uppbyggnad, drift och vidmakthållande.
Intern identifierare2.7-115576/2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72266000 Programkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelMall 2022 - TendSign Docs - Öppet eller förenklat.