353835-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrbilar 2021
Referensnummer: KS 2021/7308 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser korttidshyra av olika typer av fordon till Karlskrona kommun, Affärsverken, Karlskronahem och Blekinge Museum.
2019 har Karlskrona kommun med upphandlande bolag hyrt bilar för ca 1,3 MSEK. Karlskrona kommun har ca 6 000 anställda och står för merparten av kostnaden. Affärsverken hyr för ca 50 TSEK/ år och övriga bolag mindre än 50 TSEK/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829
AB Karlskronahem 556114-6662
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733
Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834
Affärsverken Energi AB 556086-1618
Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Blekinge Museum 835000-6113
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser korttidshyra av olika typer av fordon.
Det senaste året har Karlskrona kommun hyrt bilar för ca 1,3 MSEK.
Karlskrona kommun har närmre 6 000 anställda.
Efterfrågade fordon:
Småbilsklassen (vikt mindre än 1 221kg)
Stora mellanbilsklassen (vikt 1 221 - 1 449 kg) även i kombimodell
Storbilsklassen (vikt mer än 1 450 kg) i kombimodell
Transportbil/Skåpbil. lastvolym 3 - 4,9 m3
Transportbil/Skåpbil. lastvolym >4,9 m3 (B körkort)
Minibuss med plats för passagerare upp till 9 personer
Elbilar:
Elbil (räckvidd (>250 km WLTP)
Elbil (räckvidd (>400 km WLTP)
Hybridbilar:
Småbilsklass
Mellanbilsklass även i kombimodell
Storbilsklass även i kombimodell