Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt framdrivningsmaskineri till fartyget Anders Bure
Referensnummer: 21-00732
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51140000 Installation av motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud avseende installation av ny plug-in hybrid drivlina eller dieselelektrisk drivlina på sjömätningsfartyget Anders Bure med option på likadan drivlina till systerfartyget Johan Månsson.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50241000 Reparation och underhåll av skepp, 50242000 Ombyggnad av skepp, 51145000 Installation av båtmotorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen