353866-2017 - ÄndringSverige-Helsingborg: Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bro till Oceanpiren.
Referensnummer: 271/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs Stad låter, genom SBF, uppföra en gång- och cykelbro från Knutpunkten till Oceanpiren, på totalentreprenad.
Bron, som sträcker sig från parkeringsdäcket vid Knutpunkten, över Scandlines uppmarschområde och vidare över Södra Hamnen, är en stålbro av hängkabel-typ.
Hängkablarna förankras i 2 pyloner på stöd i hamnbassängen.
Förutom att angöra p-däcket och Oceanpiren ska bron även angöra den gamla torrdockans pir.
I entreprenaden ingår även ett påseglingsskydd för att skydda bron.