353921-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Konsulttjänster för projektledning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Konsult mot aktivitetsbaserat ABW konor.
Referensnummer: UH-17-13971
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektledaren skall ta huvudansvaret för Håbo kommuns personals förändring mot aktivitetsbaserat arbetssätt (ABW) och dess förutsättningar, ansvara för lokal-uppbyggnad och se till att alla de funktioner (kök, IT, möbler, toaletter m.m.) som ingår i ett modernt kontor finns på plats vid inflyttning samt ansvara för omflyttning, utflyttning och logistiken kring detta. Dessutom kommer det att krävas ett nära samarbete med styrgrupp/arbetsgrupp samt hyresvärden och byggansvariga.
Till stöd för Projektledaren finns en beslutskompetent styrgrupp samt interna delprojektledare och interna informations ansvariga.
Förstudien till denna upphandling har tittat på följande tre (3) delar.
1. Fysisk miljö,
2. Digital miljö,
3. Människan – organisatorisk och social arbetsmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Till stöd för Projektledaren finns en beslutskompetent styrgrupp samt interna del-projektledare och interna informations ansvariga.