35394-2022 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för utveckling och expertstöd avseende Alfresco Community Edition
Referensnummer: 2021/1919/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI använder Alfresco Community Edition som dokumenthanteringssystem och har behov av konsulttjänster för utveckling och expertstöd kopplat till detta. Konsulttjänsterna ska kunna avropas för den löpande driften.
Uppdrag genomförs främst på distans, men det är ibland även aktuellt med arbete på plats i SMHIs lokaler i Norrköping
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbete med att underhålla och utveckla Alfresco bedrivs i ett förvaltningsteam, som arbetar agilt på ett Scrum-liknande sätt. Konsult förväntas ha en aktiv roll i teamet och medverka på t ex stå-uppmöten.
Uppdrag genomförs främst på distans, men det är ibland även aktuellt med arbete på plats i SMHIs lokaler i Norrköping.
Omfattningen varierar över tid baserat på löpande behov. Utifrån tidigare avtal estimeras omfattningen vara mellan 100 000 kronor och 400 000 kronor per år, men SMHI kan inte garantera några volymer. Maxvolym som kan avropas inom ramen för avtalet är 1 600 000 kronor.