353981-2016 - ResultatSverige-Kungälv: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenad Resecentrum Öster E6, Kungälvs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungälv.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden avser utförande av markarbeten för den östra delen av ett nytt resecentrum samt ombyggnad av ca 270 m av Kongahällagatan och dess sidoområden.
Arbetsområdet för entreprenaden gränsar till andra pågående entreprenader, kommunala gator, gång- och cykelvägar samt E6. Detta ställer krav på samordning inte bara inom entreprenaden utan också gentemot omgivningen.
För mer detaljer se förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112700 Landskapsplanering, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233140 Vägarbeten, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.