Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilmaterial
Referensnummer: STK-2022-1465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av textilmaterial till Malmö stads verksamheter. Uppdraget avser textilmaterial så som garn, stickor, sybehör, mönster, olika former av tyg, tovningsull och böcker etc. Upphandlingen omfattar inte textilier till gardiner och möbler eller symaskiner med tillbehör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19400000 Textilgarn och -tråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen