354073-2025 - Resultat
Sverige – Telekommunikationstjänster – Telefonilösning och operatörstjänster VästUpp
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTelefonilösning och operatörstjänster VästUpp
BeskrivningUpphandlingen omfattar följande: MobilabonnemangUtföra talsamtal till mobil- och fastnät genom TeamsTa emot talsamtal från mobil- och fastnät i TeamsSvarsmöjlighet för telefonister (i de fall Teams inte räcker till)Funktionalitet för avancerade svarsgrupper (i de fall Teams inte räcker till)Operatörs- och transmissionstjänster avsedda för Teamstelefoni Det finns idag ett tätt samarbete mellan Vänersborg, Uddevalla samt Sotenäs, Munkedal och Lysekil (SML). Arbete med gemensam telefoni för de fem kommunerna har pågått en tid och avser både funktioner och personal som kommer att samarbeta över kommungränserna. Kommunerna har ett väl etablerat arbete med dagens telefonilösning med telefonister, kontaktcenter, svarsgrupper, telefonkatalog och hänvisning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106060:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64211000 Tjänster för offentliga telefoner, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64214000 Särskilda nättjänster för företag