Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – fastighetspumpar avseende VA utbyggnad Gästrike Vatten.
Referensnummer: 7045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetspumpar för trycksatta spilvattenledningar inom områderna Sälgsjön, Åbyggeby och Heliga landet samt övriga kommande områden inom Gästrike Vattens verksamhetsområden, Östhammar, Älvkarleby, Gävle, Hofors och Ockelbo kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen