Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad VL3 Forshult-Kalhyttan
Referensnummer: UH-2018-163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45232210 Anläggning av luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio planerar ombyggnation av befintlig 145 kV-ledning VL3 mellan stationerna Forshult och Kalhyttan, i Värmland. Den befintliga ledningen skall raseras och ersättas med en ny ledning mestadels i befintlig ledningsgata.
Den totala sträckan Forshult-Kalhyttan uppgår till totalt ca 44 km, och består i huvudsak av trästolpar samt 910 mm2 lina. Projektet är planerat genomföras preliminärt från slutet av 2019 till sommar 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232210 Anläggning av luftledningar, 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen