354156-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Paramedicinska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopedtekniska hjälpmedel och tjänster
Referensnummer: RJL 2022/3025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85142000 Paramedicinska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ortopedtekniska hjälpmedel och tjänster.
Uppdraget omfattar förskrivning av ortopedtekniska hjälpmedel som är en del av insatserna inom habilitering och rehabilitering samt för vård och behandling. Uppdraget utgör ett totalansvar för ortopedtekniska hjälpmedel och tillhörande ortopedtekniska tjänster som är ett hälso- och sjukvårdsansvar och som bekostas av Region Jönköpings län.
Upphandlingen omfattar sortimentet av ortopedtekniska hjälpmedel och tjänster enligt bland annat följande produktområden:
Nedre extremitetsproteser
Övre extremitetsproteser
Nedre extremitetsortoser
Övre extremitetsortoser
Spinala ortoser
Ortopediska skor
Bröstproteser
Konsultation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentet och ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges.