2. Förfarande
Förfarande
Titel: Studieresor personal resor samt nattis
Beskrivning: Upphandlingen av transport Omfattning Upphandlingen omfattar successiva leveranser av transporttjänster enligt följande två delområden: Delområde 1 – Trafik och transporter till och från skolaktiviteter Transporter avser bland annat: Klassresor Studieresor Badresor Personalresor Efterfrågade fordonskategorier: Buss med minst 55 passagerarplatser Buss med minst 29 passagerarplatser Buss med minst 22 passagerarplatser Buss med minst 16 passagerarplatser Fordon med minst 8 passagerarplatser Tilldelning och rangordning av ramavtalsleverantörer Den upphandlande myndigheten avser att teckna ramavtal med upp till tre (3) leverantörer. Leverantörerna kommer att antas och rangordnas i enlighet med utvärderingsresultatet, där det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet tilldelas rangordning 1, därefter rangordning 2 respektive rangordning 3. Avropsordning Avrop från ramavtalet ska ske i enlighet med fastställd rangordning enligt följande: Avrop ska i första hand ske från leverantör rangordnad som nummer 1.För det fall leverantör nummer 1 inte kan åta sig uppdraget i enlighet med avropets förutsättningar (exempelvis avseende kapacitet, leveranstid eller andra i avropet angivna krav), ska avrop ske från leverantör rangordnad som nummer 2.Om leverantör nummer 2 inte heller kan åta sig uppdraget, ska avrop ske från leverantör rangordnad som nummer 3.Leverantör ska utan dröjsmål meddela den upphandlande myndigheten om leverantören har möjlighet att acceptera avropet eller inte. Den upphandlande myndigheten har rätt att dokumentera skälen till att avrop sker från annan leverantör än den som är högst rangordnad. Leverantör ska, från det att avropsförfrågan mottagits, inom 3 arbetsdagar skriftligen bekräfta om leverantören har möjlighet att acceptera avropet eller inte. Om svar inte lämnas inom angiven tidsfrist, äger den upphandlande myndigheten rätt att gå vidare till nästa leverantör i rangordningen. Den upphandlande myndigheten har rätt att dokumentera skälen till att avrop sker från annan leverantör än den som är högst rangordnad. Delområde 2 – Resor till och från Nattis Transporterna omfattar tre fordon med 8 passagerarplatser för enstaka resor mellan förskola/fritids och Nattis. Fordonsrutter: Fordon 1 Startområde: Rydaholm / Horda / Bor / VärnamoÅterresa med personal kan förekommaCirka 50 km per dag Fordon 2 Startområde: Lanna / Bredaryd / Forsheda / Kärda / VärnamoÅterresa med personal kan förekommaCirka 30 km per dag Fordon 3 Startområde: Hånger / Åminne / VärnamoÅterresa med personal kan förekommaCirka 20 km per dag Tilldelning av ramavtalsleverantör Den upphandlande myndigheten avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör. Regler och krav Samtliga uppdrag ska utföras i enlighet med gällande lagar, förordningar, föreskrifter, regler och standarder. Leverantören ansvarar för att alla transporter sker trafiksäkert, punktligt och med fordon som är lämpliga för uppdraget och uppfyller samtliga ställda krav.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Studieresor, badresor, klassresor, personalresor m.m.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127957:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Resor till/från Nattis
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127957:Lot:2