354182-2020 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insulinpennor, insulinsprutor
Referensnummer: HSN 1077-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar följande anbudsområden:
• Insulinpennor
• Insulinspruta med fast kanyl
• Påminnelselock
• Kvarliggande subkutan kanyl för insulininjektion med penna eller spruta
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Insulinpenna
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Påminnelselock
Del nr: 2
Insulinspruta med fast kanyl, dosering 1E/streck
Del nr: 3
Del nr: 4
Insulinspruta med fast kanyl, dosering 0,5E/streck
Del nr: 5
Kvarliggande subkutan kanyl för insulininjektion med penna eller spruta
Del nr: 6