354203-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Järnklorid som fällningsmedel för avloppsreningsverk.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala.
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal omfattande leverans av järn(III)klorid för användning som fällningsmedel för avloppsreningsverk. Årsvolymen uppskattas till 2 500 ton av 13,8 % Fe(III) per år (motsvarar 345 ton Fe(III)).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.