354256-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Kopieringspapper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kopieringspapper 2019
Referensnummer: GNU 2019/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30197643 Kopieringspapper
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar vitt och färgat kopieringspapper. Med kopieringspapper avses papper för utskrift, kopiering samt laserutskrifter. Laserutskrift är till exempel för fakturering. Pappret efterfrågas i form av åldersbeständigt och arkivbeständigt i olika kvaliteter som används av tryckerier, kontor och skola m.fl. Vissa papper efterfrågas även i form av miljöval.
Gällande kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Ludvika, Säters och Hedemora kommun samt förbunden Falun Borlänge regionen AB, Räddningstjänst Dala Mitt, Ludvika hem, Västerbergslagens utbildnings förbund, Lugnet i Falun, Borlänge energi AB, Borlänge Elnät, Kopparstaden AB, Maserhallen AB, AB Stora Tunabyggen Hushagens Fastighet AB, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB, Hedemora energi AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen