354289-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för fartygssimulator till CMS
Referensnummer: C 2021-0819
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Chalmers maritima simulatorer (CMS) är en av Skandinaviens största simulatoranläggningar för maritim utbildning, träning och forskning. Anläggningen består utav ett flertal simulatorer för navigation, DP-manövrering, kommunikation, lasthantering och maskin.
Denna upphandling avser serviceavtal för de delar av simulatoranläggningen (CMS) som inkluderar Bridge Operations Studio, Engine Operations Studio, Cargo Operations studio m.fl vid institutionen för Mekanik och maritima vetenskaper. Serviceavtalet omfattar hård och mjukvara kopplat till simulatoranläggning tillverkad av Kongsberg Digital AS. I anläggningen ingår simulatorer för navigation, lasthantering, maskinrum och dynamisk positionering. I serviceavtalet bland annat service och uppdatering av hård och mjukvara, dedikerad servicetekniker, produktspecifik utbildning, schemalagda servicebesök, garanterad tillgång på reservdelar, brukarkonferenser, fjärrdiagnostik och support mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen