354292-2017 - ResultatSverige-Mora: Potatis och potatisprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterannons: Nyannonserad upphandling, Livsmedel – Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Referensnummer: 2017/00002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15310000 Potatis och potatisprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora kommuns Inköpscentral inbjuder till nyannonserad upphandling av ramavtal för successiva leveranser av livsmedel till Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Upphandlingen omfattar livsmedel uppdelat i följande anbudsområden:
2. Färskvaror/kylvaror.
Upphandlingen omfattar inte mejeri, potatis, ägg, färskt kött, charkprodukter och färsk fisk.
Under perioden 17.7.2017–3.8.2017 besvaras frågor i begränsad omfattning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03311300 Sill, 15112120 Kalkon, 15112130 Kyckling, 15113000 Fläskkött, 15240000 Fisk på burk samt annan beredd eller konserverad fisk, 15331000 Beredda grönsaker, 15540000 Ostprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15551300 Yoghurt, 15871200 Såser, blandade smaktillsatser och kryddblandningar, 15898000 Jäst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen