354323-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemtekniker samt inställelseavtal
Referensnummer: 22/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende systemtekniker samt inställelseavtal.
Upphandlingen syftar till att ge Beställaren möjlighet att avropa kortare arbeten i Beställarens driftmiljö samt ett inställelseavtal vid akuta driftstörningar.
Avrop upp till 300 timmar räknas som kortare arbeten.
Omfattning
Upphandlingen omfattar systemtekniker för kortare uppdrag inom applikation och server. Till det kommer inställelseavtal i händelse av större incidenter inom området.
Uppdrag på över 300 timmar upphandlas på annat sätt.
Beställarens mål med upphandlingen är att få tillgång till rätt kompetens när behov uppstår för mellanstora och mindre uppdrag samt att snabbt få tillgång till kompetens samt utökad bemanning via inställelseavtalet vid större incidenter med stor påverkan för Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal gällande systemtekniker samt inställelseavtal för delar av driftsmiljön.
Inledning
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3500000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 4,2 miljoner kronor.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.