354342-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inventeringar och utredningar inom naturvård och friluftsliv samt arbete med texter
Referensnummer: 114-14421-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för inventeringar, utredningar, analyser och underlag inom naturvårds- och friluftslivet samt arbete med texter.
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal avseende inventeringar, utredningar, analyser och underlag inom naturvårds- och friluftslivet samt arbete med texter. Ramavtalet innebär i huvudsak arbete inom det terrestra naturvårdsområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde A, Delområde B, Delområde C
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71354000 Kartframställning, 73110000 Forskning, 79311300 Undersökningsanalys, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 92312211 Skrivbyråtjänster, 92312213 Teknisk textproduktion, 92533000 Tjänster i naturreservat, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A - Inventeringar, utredningar, analyser och underlag inom huvudsakligen det terrestra naturvårdsområdet
Delområde B - Inventeringar, utredningar, analyser och underlag inom främst friluftslivsområdet
Delområde C - Framtagande, bearbetning och granskning av informationstexter och tillhörande illustrerande fotografier kopplade till natur och friluftsliv