2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licensförsörjning Finansinspektionen
Beskrivning: Finansinspektionen (FI) inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud i rubricerad upphandling. Krav och villkor framgår av denna upphandlingsdokumentation. FI har för avsikt att teckna Ramavtal med en (1) leverantör
Intern identifierare: 24-6870
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsinbjudan
Beskrivning: FI är i behov av ett Ramavtal för att säkerställa det fortsatta behovet av följande anskaffningsområden: • Licens för programvara • Certifikat • Support • Underhåll • Appliance • Produktnära Tjänst • Seminarier, utbildning och konferens. Utöver vad som anges ovan ska Ramavtalet även säkerställa att FI's behov av tjänster vilka framgår av Kravspecifikationen. Kontraktsföremålet beskrivs utförligt i upphandlingsdokumentationen
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del