354426-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Transport på vattenvägar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons 2017-09 Tjänster.
Referensnummer: 2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
I projekt Norra Djurgårdsstaden avses följande tjänster upphandlas inom det närmsta året:
T-304 Operatör masshantering. Sortering av massor från markreningsentreprenad. Värde ca 50 MSEK.
T-305 Sjötransport. Frakt av förorenade massor från Norra Djurgårdsstaden till anvisad mottagningsanläggning. Värde ca 80 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90522400 Markrening och markbehandling, 90732200 Borttagning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se beskrivning ovan.