354432-2017 - PlaneringSverige-Karlstad: Servrar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter.
Referensnummer: 0182-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal avseende en strategisk samarbetspartner som ska hjälpa kommunen under en avtalsperiod på 4 år med förlängning 2 + 2 år med utveckling och design av framtidens datacenter såsom:
— Hårdvara inklusive tillbehör och produktnära tjänster (t.ex. servrar – fysiska och virtuella, lagringssystem inklusive SAN och NAS, backupsystem och serverhall),
— Mjukvara och support,
— Underhållsavtal,
— Konsulttjänster kopplat till området,
— Moln- eller colocationstjänster för området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48820000 Servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen