354440-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning etablering, samordning och arbetsmiljö – Projekt Hagastaden K-440.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Projekt Hagastaden har behov av en byggledare vad gäller etablering, samordning och arbetsmiljöfrågor. Uppdraget bedöms vara ett heltidsuppdrag.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.