354485-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Ny reservoarvolym, Helsingborg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Nytt vattentorn med lågreservoarer i Helsingborg.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 42122000 Pumpar, 44212233 Vattentorn, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232153 Konstruktionsarbeten för vattentorn, 45232154 Konstruktionsarbeten för vattentorn för dricksvatten, 45317100 Elinstallationer för pumputrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner