354487-2016 - ResultatSverige-Piteå: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Maskintjänster 2016.02.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Piteå.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen AB PiteEnergi upphandlar maskintjänster för perioden 1.4.2016 – 31.3.2019 med möjlighet för beställaren att förlänga avtalet med max. 2 år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 90620000 Snöröjning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.