354514-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Manöver- och styrsystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Elnät Scada.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gotlands län.
Nuts-kod SE214 Gotlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Gotlands Elnät AB skall byta ut sina driftövervakningssystem för övervakning och styrning av elnätet på Gotland.
Ett nytt driftövervakningssystem är planerat att vara i drift under 2017.
Befintliga fjärrkontrollsystem kommunicerar med OPC och Comli till ett 30-tal understationer.
Vissa nyare understationer är förberedda för IEC 60870-5-104.
Det nya systemet skall kommunicera med befintliga understationer och den centrala kommunikationslösningen skall ingå i leveransen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
42961000 Manöver- och styrsystem, 42961200 SCADA eller motsvarande system
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner